Technika negocjacji SKUBANIE
Co jak co, ale technikę skubania to zapamiętam na zawsze z początków mojej kariery negocjacyjno-sprzedażowej.
Prawie 20 lat temu, pewna Klientka tak mnie oskubała z dodatków na które się zgodziłem...
że do dziś jestem jej wdzięczny za tę lekcję : )
Na czym polega technika skubania? Już tłumaczę...
Osoby zainteresowane negocjacjami, najczęściej najpierw sięgają po techniki negocjacji i wywierania wpływu. Techniki negocjacji są różnorodne. Niektóre mają pozytywne zabarwienie, inne negatywne. Są tylko narzędziem. To, jak zostaną użyte, zależy tylko od osoby używającej.
Technika negocjacji skubanie pojawia się w końcu negocjacji i jest wykorzystywana, gdy obie strony uważają transakcję za ustaloną, prawie zawartą. W związku z tym się rozluźniają. Gdy się rozluźniają, są bardziej skłonne do ustępstw. Szczególnie tych drobnych, przecież szkoda psuć transakcję drobiazgiem. jednym, drugim, trzecim. Końca nie widać.
Przykład negocjacji z życia? Technika skubania może się pojawić przy okazji np. zakupu samochodu używanego. Po ustaleniu warunków, a przed podpisaniem umowy pada propozycja od kupującego, by bak paliwa był pełny, bo przecież droga do domu długa. Jest akceptacja. Po krótkiej przerwie, kupujący wysuwa kolejne, drobne oczekiwanie... O negocjacjach ceny samochodu używanego będę wspominał w książce o negocjacjach w motoryzacji i kursie o negocjacjach w motoryzacji.
Dziś na własnym doświadczeniu pomagam innym w tym, by nie popełniali moich błędów : )
Ponad 20 technik negocjacyjnych omawiam w książce "Biblia Negocjacji Techniki Negocjacji i Wywierania Wpływu, Przygotowanie, Błędy, Targowanie". Zapraszam do pobrania bezpłatnego fragmentu!
Książka jest dostępna jako:
książka papierowa
ebook
audiobook